May 2015 Special Election

Final Official Results
Election Date: 
May 19, 2015
Total Number of Votes: 
10,734
Approximate % Counted: 
100.00%
Turnout: 
39.53%

The following election results are for the May 19 Special Election in Lincoln County, Oregon. These results will first be posted at approximately 8:00 p.m. on May 19, and updated throughout the night until all of the votes have been counted.  These results are now final and official.

Full list of candidates and measures

Results

Click on any item to see election results

Linn-Benton-Lincoln Education Service District, Zone 7
  • David Dunsdon
  • 5401
Oregon Coast Community College District, Zone 3
  • J F (Jeff) Ouderkirk
  • 978
Oregon Coast Community College District, Zone 4
  • Ralph E Grutzmacher
  • Nancy Osterlund
  • 239
  • 634
Oregon Coast Community College District, Zone 6
  • Clifford H Ryer
  • 800
Oregon Coast Community College District, Zone 7
  • Deborah D Kilduff
  • 1290
Lincoln County School District, Zone 1
  • Karen S Bondley
  • 5975
Lincoln County School District, Zone 2
  • Clary A Grant
  • Liz M Martin
  • 3543
  • 4701
Lincoln County School District, Zone 5
  • Greg Holland
  • Amanda F Remund
  • 3645
  • 4526
Lincoln County Library District, Zone 1
  • No Candidate Filed - Joseph Windes (write-in winner)
  • 3
Lincoln County Library District, Zone 3
  • Chris Boyle
  • 789
Lincoln County Library District, Zone 4
  • Virginia Tardaewether
  • 521
Lincoln County Library District, Zone 5
  • Victor P Bucy
  • 748
Port of Alsea, Position 1
  • Joe Rohleder
  • 1216
Port of Alsea, Position 2
  • Rob L Bishop
  • 1182
Port of Alsea, Position 4
  • Jan M Power
  • 1178
Port of Newport, Position 1
  • Walter Chuck
  • 2079
Port of Newport, Position 3
  • Stewart Lamerdin
  • 2030
Port of Newport, Position 4
  • Ken Brown
  • 2055
Port of Newport, Position 5
  • Patricia Patrick-Joling
  • 1975
Port of Toledo, Position 2
  • Chuck Gerttula
  • Jake Postlewait
  • 554
  • 541
Port of Toledo, Position 4
  • Mike Kriz
  • 920
Port of Toledo, Position 5
  • Penny L Ryerson
  • 818
North Lincoln Health District, Position 1
  • Bettye Ruth Gamester
  • 1783
North Lincoln Health District, Position 2
  • David L Hess
  • 1738
North Lincoln Health District, Position 4
  • Kitty M Bushman
  • 1746
North Lincoln Health District, Position 5
  • Dick Anderson
  • Peter J Mann
  • 1437
  • 1026
North Lincoln Health District, Position 6
  • Terry Buggenhagen
  • 1761
Pacific Communities Health District, Position 1
  • Bonnie Saxton
  • 3656
Pacific Communities Health District, Position 2
  • Ralph A Breitenstein
  • 3453
Alsea Rural Fire Protection District, Position 4
  • Mike Follett
  • 11
Alsea Rural Fire Protection District, Position 5
  • Kevin T Weist
  • 11
Central Oregon Coast Fire & Rescue, Position 4
  • Jiah Quayle
  • 592
Central Oregon Coast Fire & Rescue, Position 5
  • Ray Woodruff
  • 515
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Position 1
  • Robert A Batty
  • 728
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Position 4
  • Dennis Lloyd
  • 739
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Position 5
  • Barbara Leff
  • 750
Newport Rural Fire Protection District, Position 1
  • No Candidate Filed - Stanley Parker (write-in winner)
  • 5
Newport Rural Fire Protection District, Position 2
  • Peter A Boris
  • 340
Newport Rural Fire Protection District, Position 3
  • Ron Beck
  • 347
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 1
  • Ronald W Woodard II
  • 1515
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 2
  • Tim J Beatty
  • 1513
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 3
  • Carol (Boots) Smith
  • 1452
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 4
  • James L Wright
  • 1467
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 2
  • Karl T Kowalski
  • 507
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 3
  • S D Skip Smith
  • Larry R Silverthorn
  • 314
  • 318
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 4
  • Peter Benjamin
  • 494
Siletz Rural Fire Protection District, Position 1
  • J Mark Cummiskey
  • 192
Siletz Rural Fire Protection District, Position 2
  • Patrizia R Skauge
  • 195
Siletz Rural Fire Protection District, Position 5
  • Reggie M Butler Jr
  • 206
Toledo Rural Fire Protection District, Position 3
  • Jeff Doyle
  • 264
Toledo Rural Fire Protection District, Position 4
  • David Loomis
  • 285
Toledo Rural Fire Protection District, Position 5
  • David R Boyce
  • 282
Yachats Rural Fire Protection District, Position 1
  • Cy Kauffman
  • 470
Yachats Rural Fire Protection District, Position 2
  • Katherine Guenther
  • 469
Beverly Beach Water District, Position 2
  • No Candidate Filed - Timothy Gross (write-in winner)
  • 3
Beverly Beach Water District, Position 3
  • John Barbay
  • 28
Beverly Beach Water District, Position 4
  • Eugene J Hogan Jr
  • 30
Beverly Beach Water District, Position 5
  • Patti Frazier
  • 25
Carmel Beach Water District, Position 1
  • Charles Hays
  • 7
Carmel Beach Water District, Position 2
  • No Candidate Filed - Edward O Long (write-in winner)
  • 2
Kernville-Gleneden Bch-Lincoln Bch Water District, Position 3
  • Alyce Thomson
  • 423
Kernville-Gleneden Bch-Lincoln Bch Water District, Position 4
  • Julie A Shafer
  • 410
Kernville-Gleneden Bch-Lincoln Bch Water District, Position 5
  • Jerry Burger
  • 398
Lower Siletz Water District, Position 1
  • Don Elmore
  • 11
Lower Siletz Water District, Position 4
  • Michael Pistoresi
  • 11
Lower Siletz Water District, Position 5
  • Chandler Richie
  • 11
Otter Rock Water District, Position 2
  • Ken Crouse
  • 56
Otter Rock Water District, Position 3
  • Rod Zawalski
  • 52
Otter Rock Water District, Position 5
  • Tom Springer
  • 57
Panther Creek Water District, Position 1
  • Linda M Holt
  • 47
Panther Creek Water District, Position 4
  • No Candidate Filed - Joseph Windes (write-in winner)
  • 3
Panther Creek Water District, Position 5
  • No Candidate Filed - Joseph Windes (write-in winner)
  • 3
Seal Rock Water District, Position 4
  • Glen Morris
  • 614
Seal Rock Water District, Position 5
  • Rob Mills
  • 611
Southwest Lincoln County Water District, Position 3
  • Robert D Whitson
  • 250
Southwest Lincoln County Water District, Position 4
  • William D Turner
  • 255
Southwest Lincoln County Water District, Position 5
  • Jon W Culton
  • 245
Devils Lake Water Improvement District, Position 1
  • Kent C Norris
  • Susan H Russo
  • 1123
  • 679
Devils Lake Water Improvement District, Position 2
  • Randy Weldon
  • Tina French
  • 702
  • 1126
Devils Lake Water Improvement District, Position 3
  • Bill X Sexton
  • 1384
Bear Creek Hideout # 2 Special Road District, Position 2
  • Laura R Ketchum
  • 6
California Street Special Road District, Position 1
  • Ray Williams
  • Robyn S Krohn
  • 4
  • 20
California Street Special Road District, Position 3
  • Louis E Mensing
  • Mary McCusker
  • 1
  • 22
Coronado Shores Special Road District, Position 1
  • Janel Gifford
  • 75
Coronado Shores Special Road District, Position 2
  • Kem Morrow
  • Barbara J Michaelis
  • 56
  • 37
Coronado Shores Special Road District, Position 3
  • H Paul Bruncke
  • 78
Little Switzerland Special Road District, Position 1
  • Mike Shunn
  • 13
Little Switzerland Special Road District, Position 3
  • Jo Leach
  • 16
NE San Marine Special Road District, Position 1
  • Carol A Culton
  • 7
NE San Marine Special Road District, Position 3
  • Julie Bongers
  • 7
New Bridge Special Road District, Position 2
  • Gerald M Gomoll
  • 5
Panther Creek Special Road District, Position 1
  • Linda M Holt
  • 47
Panther Creek Special Road District, Position 3
  • Martin Klinger
  • 43
Surfland Special Road District, Position 2
  • Raymond L Kimbell
  • 29
Westwood Village Special Road District, Position 1
  • Ray A Pries
  • 20
Westwood Village Special Road District, Position 2
  • Grace E Coxey
  • 17
Westwood Village Special Road District, Position 3
  • Becky Groves
  • Christine L Bellavita
  • 12
  • 9
Cape Foulweather Sanitary District, Vote For 3
  • Kenneth L Hunt
  • Don Chapin
  • Mary Conser
  • 57
  • 65
  • 64
Gleneden Beach Sanitary District, Vote For 3
  • Phillip E Jensen
  • Russell Pete Erickson
  • Monte L Arehart
  • 281
  • 293
  • 302
Salishan Sanitary District, Position 1
  • Jim A DeAngelo
  • 68
Salishan Sanitary District, Position 2
  • Jake Knapp
  • 65
Salishan Sanitary District, Position 3
  • John Collier
  • 66
Siletz Keys Sanitary District, Position 4
  • Jack Cleeland
  • 12
Siletz Keys Sanitary District, Position 5
  • Beverley E Phillipson
  • 12
Measure 21-157 Depoe Bay RFPD - Five Year Local Option Levy to Hire Firefighers
  • Yes
  • No
  • 755
  • 483
Measure 21-158 Kern-Gleneden-Lincoln Water District - Renewal of Local Option Tax
  • Yes
  • No
  • 469
  • 203
Measure 21-159 City of Yachats - Charter Amendment Referred by City Council
  • Yes
  • No
  • 174
  • 136
Measure 21-160 City of Lincoln City - Ordinance 2014-22 (VRD land use)
  • Yes
  • No
  • 797
  • 853
Measure 21-161 City of Lincoln City - Ordinance 2014-23 (VRD license)
  • Yes
  • No
  • 786
  • 852
Measure 21-162 City of Depoe Bay - Proposed City Charter Amendment
  • Yes
  • No
  • 328
  • 99
Measure 21-163 Pacific Communities Health District - General Obligation Bond for Hospital
  • Yes
  • No
  • 3314
  • 3158