May 2011 Special Election

Final Official Results
Election Date: 
May 17, 2011
Total Number of Votes: 
12,074
Approximate % Counted: 
100.00%
Turnout: 
46.50%

The following election results are for the May 17 Special Election in Lincoln County, Oregon. These results will first be posted at approximately 8:00 p.m. on May 17, and updated throughout the night until all of the votes have been counted.  These results are now final and official.

Full list of candidates and measures

Results

Click on any item to see election results

Linn-Benton-Lincoln Education Service District, Zone 7
  • David Jon Dunsdon
  • 5517
Oregon Coast Community College District, Zone 3
  • J F (Jeff) Ouderkirk
  • 1118
Oregon Coast Community College District, Zone 4
  • Rex Krabbe
  • 1003
Oregon Coast Community College District, Zone 6
  • Sandra Roumagoux
  • 921
Oregon Coast Community College District, Zone 7
  • Peter J Kelly
  • 1469
Lincoln County School District, Zone 1
  • Karen Bondley
  • 7040
Lincoln County School District, Zone 2
  • G W Biddle
  • Liz Martin
  • 1634
  • 7220
Lincoln County School District, Zone 4
  • Kelley Ellis
  • 6777
Lincoln County Library District, Zone 1
  • Dawn Alyse Dauble
  • 609
Lincoln County Library District, Zone 2
  • John N O'Brien
  • 1122
Lincoln County Library District, Zone 3
  • Chris Boyle
  • 616
Lincoln County Library District, Zone 4
  • Virginia Tardaewether
  • 461
Lincoln County Library District, Zone 5
  • Vic Bucy
  • 1265
Port of Alsea, Position 2
  • Ray R Meehan
  • 1416
Port of Alsea, Position 4
  • Jan Power
  • 1380
Port of Newport, Position 1
  • Ginny Goblirsch
  • 2407
Port of Newport, Position 3
  • JoAnn Barton
  • 2245
Port of Newport, Position 5
  • Dean J Fleck
  • 2329
Port of Toledo, Position 2
  • Chuck Gerttula
  • 1351
Port of Toledo, Position 4
  • Margaret J Brunette
  • Michael L Kriz
  • 462
  • 1113
Port of Toledo, Position 5
  • Penny Ryerson
  • Cody A Gray
  • 812
  • 770
North Lincoln Health District, Position 1
  • Esther Schwartz
  • 1935
North Lincoln Health District, Position 3
  • Gordon (Mick) McLean
  • 1873
North Lincoln Health District, Position 4
  • Kitty Bushman
  • 1886
North Lincoln Health District, Position 5
  • Robert E Mass
  • 1900
North Lincoln Health District, Position 6
  • Philip Thomas
  • 1844
Pacific Communities Health District, Position 1
  • Bonnie J Saxton
  • 4049
Pacific Communities Health District, Position 2
  • Burt Lippman
  • 3979
Alsea Rural Fire Protection District, Position 4
  • Mike Follett
  • 14
Alsea Rural Fire Protection District, Position 5
  • Kevin T Weist
  • 14
Central Oregon Coast Fire & Rescue, Position 4
  • Ray Stewart
  • 639
Central Oregon Coast Fire & Rescue, Position 5
  • Raymond E Woodruff
  • 628
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Position 4
  • Philip A Taunton
  • 837
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Position 5
  • Barbara Leff
  • 805
Newport Rural Fire Protection District, Position 1
  • Darren Bricco
  • Yale S Fogarty
  • 170
  • 266
Newport Rural Fire Protection District, Position 2
  • Peter A Boris
  • 366
Newport Rural Fire Protection District, Position 3
  • Ron Beck
  • 377
Newport Rural Fire Protection District, Position 5
  • Shamus J Gamache
  • 365
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 1
  • Ron Woodard II
  • 1660
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 2
  • Jack Robben
  • 1656
North Lincoln Fire & Rescue District, Position 3
  • Carol (Boots) Smith
  • 1559
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 1
  • Al Anton
  • 489
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 2
  • Karl Kowalski
  • 497
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 3
  • John H Raudsep
  • 475
Seal Rock Rural Fire Protection District, Position 4
  • Peter Benjamin
  • 527
Siletz Rural Fire Protection District, Position 1
  • Mark Cummiskey
  • 318
Siletz Rural Fire Protection District, Position 2
  • Ron Tische
  • 322
Toledo Rural Fire Protection District, Position 3
  • Stacy Bittler
  • 399
Toledo Rural Fire Protection District, Position 4
  • David Loomis
  • 421
Toledo Rural Fire Protection District, Position 5
  • Dave Boyce
  • 407
Yachats Rural Fire Protection District, Elect 2
  • Cy Kauffman
  • Katherine Guenther
  • 516
  • 439
Beverly Beach Water District, Position 4
  • Eugene Hogan (write-in winner)
  • 2
Beverly Beach Water District, Position 5
  • Michael P Frazier
  • 26
Carmel Beach Water District, Elect 2
  • Charles D Hays
  • Josephine Allen (write-in winner)
  • 7
  • 2
Kernville-Gleneden Beach-Lincoln Beach Water District, Position 3
  • Alyce Thomson
  • 490
Kernville-Gleneden Beach-Lincoln Beach Water District, Position 4
  • Julie A Shafer
  • 458
Kernville-Gleneden Beach-Lincoln Beach Water District, Position 5
  • Jerry Burger
  • 465
Lower Siletz Water District, Position 1
  • No Candidate Filed (no write-ins)
  • 0
Lower Siletz Water District, Position 2
  • No Candidate Filed (no write-ins)
  • 0
Lower Siletz Water District, Position 3
  • No Candidate Filed (no write-ins)
  • 0
Lower Siletz Water District, Position 4
  • No Candidate Filed (no write-ins)
  • 0
Lower Siletz Water District, Position 5
  • No Candidate Filed (no write-ins)
  • 0
Otter Rock Water District, Position 2
  • Jerry Davis
  • 53
Otter Rock Water District, Position 3
  • Michael W Meyer
  • 54
Otter Rock Water District, Position 5
  • Tom Springer
  • 49
Panther Creek Water District, Position 1
  • Linda M Holt
  • 71
Panther Creek Water District, Position 3
  • Judy K Murdoch
  • 68
Panther Creek Water District, Position 4
  • Wilfred J (Bill) LeRoy
  • 72
Panther Creek Water District, Position 5
  • Sandra C Gibson
  • 67
Roads End Water District, Position 2
  • Maud G Krom
  • 115
Roads End Water District, Position 4
  • Chris Jalowy (write-in winner)
  • 15
Roads End Water District, Position 5
  • Brayden Criswell
  • 107
Seal Rock Water District, Position 4
  • Glen Morris
  • 648
Seal Rock Water District, Position 5
  • Rob Mills
  • 648
Southwest Lincoln County Water District, Position 3
  • Robert Whitson
  • 287
Southwest Lincoln County Water District, Position 4
  • William D Turner
  • 298
Southwest Lincoln County Water District, Position 5
  • Jon Culton
  • 283
Devils Lake Water Improvement District, Position 1
  • Jack Strayer
  • Noel Walker
  • 562
  • 850
Devils Lake Water Improvement District, Position 2
  • Douglas Pirie
  • Randy Weldon
  • 579
  • 803
Devils Lake Water Improvement District, Position 3
  • Joe Barnes
  • Kip Ward
  • 578
  • 858
Bear Creek Special Road District, Position 2
  • Laura R Ketchum
  • 8
California Street Special Road District, Position 1
  • Ray Williams
  • 16
California Street Special Road District, Position 3
  • Larry Hall
  • 16
Coronado Shores Special Road District, Position 2
  • Barbara Michaelis
  • 98
Little Switzerland Special Road District, Position 1
  • Glenn Thomas Davis (write-in winner)
  • 2
Little Switzerland Special Road District, Position 3
  • Douglas Fitts (write-in winner)
  • 2
NE San Marine Special Road District, Position 1
  • Robbie L Schoonover
  • Carol Link-Culton (winner by write-in)
  • 5
  • 7
NE San Marine Special Road District, Position 3
  • George M Schoonover
  • 9
Panther Creek Special Road District, Position 1
  • Linda M Holt
  • 73
Panther Creek Special Road District, Position 3
  • Martin Klinger
  • 74
Cape Foulweather Sanitary District, Elect 3
  • Don Chapin
  • Mary Conser
  • Kenneth L Hunt
  • 65
  • 72
  • 68
Gleneden Beach Sanitary District, Elect 3
  • Russell (Pete) Erickson
  • Monte L Arehart
  • Jack Chiavario (write-in winner)
  • 299
  • 330
  • 8
Roads End Sanitary District, Position 1
  • Gary Cannon
  • 102
Roads End Sanitary District, Position 2
  • Chris Jalowy (write-in winner)
  • 16
Roads End Sanitary District, Position 4
  • Brayden Criswell
  • 97
Salishan Sanitary District, Position 1
  • Leslie F Mount
  • 92
Salishan Sanitary District, Position 2
  • Jake Knapp
  • 89
Salishan Sanitary District, Position 3
  • John Collier
  • 85
Siletz Keys Sanitary District, Position 4
  • Rollie Seibert
  • 9
Siletz Keys Sanitary District, Position 5
  • Kathryn Wyatt
  • 7
City of Lincoln City Council Member, Ward III
  • Roger Sprague
  • Kent Seida
  • Don Williams
  • 223
  • 91
  • 104
Measure 21-137 - Lincoln County School District General Obligation Bond Authorization
  • Yes
  • No
  • 7039
  • 4794