May 2005 Special Election

Final Official Results
Election Date: 
May 17, 2005
Total Number of Votes: 
6,975
Approximate % Counted: 
100.00%
Turnout: 
25.24%

The following election results are for the May 17 Special Election in Lincoln County, Oregon. These results will first be posted at approximately 8:00 p.m. on May 17, and updated throughout the night until all of the votes have been counted.
These are final official results.

Results

Click on any item to see election results

Linn-Benton-Lincoln ESD, Zone 2
  • LARKIN
  • 933
Oregon Coast Community College, Zone 1
  • NELSON
  • 767
Oregon Coast Community College, Zone 2
  • JENKINS-GIBSON
  • 610
Oregon Coast Community College, Zone 5
  • CHANDLER DITORRICE
  • 861
Lincoln County School District, Zone 2
  • BROWN
  • RUNYON
  • 4067
  • 2258
Lincoln County School District, Zone 3
  • BECK
  • 5241
Lincoln County School District, Zone 4
  • SMITH
  • 5259
Lincoln County School District, Zone 5
  • TURNER
  • 5218
Port of Alsea, Pos 1
  • JOHNSON
  • 991
Port of Alsea, Pos 3
  • SHARKEY
  • 968
Port of Alsea, Pos 5
  • GROSHONG
  • 989
Port of Newport, Pos 1
  • GOBLIRSCH
  • 1654
Port of Newport, Pos 2
  • HALVERSON
  • 1553
Port of Newport, Pos 4
  • MATHEWS
  • 1530
Port of Toledo, Pos 1
  • HARRISON
  • 884
Port of Toledo, Pos 3
  • GRAY
  • 885
North Lincoln Health District, Pos 2
  • ROBERT LANDHUIS (write-in winner)
  • 44
North Lincoln Health District, Pos 3
  • ROHLFING
  • 1418
North Lincoln Health District, Pos 7
  • CONSTANT
  • 1407
Pacific Communities Health District, Pos 3
  • LONG
  • 2935
Pacific Communities Health District, Pos 4
  • SCHONAU
  • 2993
Pacific Communities Health District, Pos 5
  • MINCHOW
  • 2819
Lincoln County Library District, Zone 1
  • LYNDA DYER (write-in winner)
  • 3
Lincoln County Library District, Zone 2
  • CHRISTENSEN
  • 863
Lincoln County Library District, Zone 3
  • BOYLE
  • 441
Alsea Rural Fire Protection District, Pos 1
  • NO CANDIDATE FILED
Alsea Rural Fire Protection District, Pos 2
  • SAPP
  • 1
Alsea Rural Fire Protection District, Pos 3
  • NO CANDIDATE FILED
Central Oregon Coast Rural Fire District, Pos 1
  • GRADY
  • 501
Central Oregon Coast Rural Fire District, Pos 2
  • DAHL
  • 480
Central Oregon Coast Rural Fire District, Pos 3
  • BROOKS
  • 463
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Pos 1
  • WILLIAMS
  • LAUBE
  • 440
  • 400
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Pos 2
  • HERFORD
  • 684
Depoe Bay Rural Fire Protection District, Pos 3
  • deBELLOY
  • GOSVENER
  • 325
  • 513
Newport Rural Fire Protection District, Pos 4
  • WAYNE TUCKER (write-in winner)
  • 2
Newport Rural Fire Protection District, Pos 5
  • ROBERT PACILIO (write-in winner)
  • 2
North Lincoln F & R Rural Fire District, Pos 4
  • SPENCE
  • 1117
North Lincoln F & R Rural Fire District, Pos 5
  • KING
  • 1136
Seal Rock Fire Protection District, Pos 1
  • SCHLUETER
  • 309
Seal Rock Fire Protection District, Pos 5
  • SOLTAU
  • 317
Siletz Rural Fire Protection District, Pos 2
  • SIMMONS
  • 239
Toledo Rural Fire Protection District, Pos 1
  • WHITE
  • 284
Toledo Rural Fire Protection District, Pos 2
  • STEENKOLK
  • MILLER
  • 215
  • 144
Siletz Rural Fire Protection District, Pos 3
  • HERVEY
  • POSEY
  • 213
  • 80
Yachats Rural Fire Protection District, Elect Three
  • HALLAHAN
  • BUCCOS
  • SERBU
  • 634
  • 314
  • 250
Beverly Beach Water District, Pos 1
  • HOGAN
  • 27
Beverly Beach Water District, Pos 2
  • EDWARD L. PHILLIPS (write-in winner)
  • 11
Siletz Rural Fire Protection District, Pos 4
  • BYNUM
  • STAM
  • 100
  • 203
Beverly Beach Water District, Pos 3
  • LARRY TAPANEN (write-in winner)
  • 11
Carmel Beach Water District - 4 year, Elect Three
  • ARLIN H. WAUER
  • MARGARET A. WAUER
  • BERT ASHLEY
  • 7
  • 6
  • 6
Coronado Shores Road District, Pos 3
  • BATTY
  • 96
Carmel Beach Water District - 2 year, Elect One
  • MONTAGUE
  • 3
Kernville-Gleneden-Lincoln Water District, Pos 1
  • COMBE
  • 411
Kernville-Gleneden-Lincoln Water District, Pos 2
  • AYERS
  • 420
Kernville-Gleneden-Lincoln Water District, Pos 3
  • THOMSON
  • 424
Lower Siletz Water District, Pos 1
  • CRAIGE MCCOY (write-in winner)
  • 1
Lower Siletz Water District, Pos 2
  • DAN NOAKES (write-in winner)
  • 1
Lower Siletz Water District, Pos 3
  • WILLIAM BORQUIST (write-in winner)
  • 1
Lower Siletz Water District, Pos 4
  • RON BUMP (write-in winner)
  • 1
Otter Rock Water District, Pos 1
  • BRADLEY
  • ALCOCER
  • 46
  • 19
Otter Rock Water District, Pos 4
  • DeMOTT
  • 47
Panther Creek Water District, Pos 2
  • HORN
  • 43
Siletz Rural Fire Protection District, Pos 5
  • SORENSEN
  • CRAWFORD
  • 181
  • 101
Lower Siletz Water District, Position 5
  • STEVE MUELLER (write-in winner)
  • 1
Panther Creek Water District, Pos 3
  • DEEMY
  • 39
Roads End Water District, Pos 1
  • HAEHL
  • 105
Roads End Water District, Pos 3
  • PILLSBURY
  • 101
Roads End Water District, Pos 4
  • NATHAN LONG (write-in winner)
  • 2
Seal Rock Water District, Pos 1
  • ROSE
  • 449
Seal Rock Water District, Pos 2
  • GARCIA
  • 456
Seal Rock Water District, Pos 3
  • ELDRIDGE
  • 451
Seal Rock Water District, Pos 5
  • SLACK
  • 454
Southwest Lincoln Water District, Pos 1
  • MEATZIE
  • 182
Southwest Lincoln Water District, Pos 2
  • TUCKER
  • 184
California Street Road District, Pos 2
  • CHANDLER
  • 12
Coronado Shores Road District, Pos 1
  • CLAYTON
  • 97
Coronado Shores Road District, Pos 2
  • MORROW
  • 102
Little Switzerland Road District, Pos 2
  • CYPHERT
  • 7
Panther Creek Road District, Pos 2
  • DONNA BYARGEON (write-in winner)
  • 3
Cape Foulweather Sanitary District, Elect Two
  • CUTLER
  • MICHAEL COOPER (write-in winner)
  • 60
  • 7
Gleneden Beach Sanitary District, Elect Two
  • WHISLER
  • RONALD GRAY (write-in winner)
  • 330
  • 7
Roads End Sanitary District, Pos 3
  • DAVIS
  • 93
Roads End Sanitary District, Pos 4
  • NICKEL
  • 92
Roads End Sanitary District, Pos 5
  • MIDDLETON
  • 92
Salishan Sanitary District, Pos 3
  • COLER
  • 70
Salishan Sanitary District, Pos 4
  • CRANDALL
  • 73
Salishan Sanitary District, Pos 5
  • BUTLER
  • 77
Siletz Keys Sanitary District, Pos 1
  • HOOKER
  • 8
Siletz Keys Sanitary District, Pos 2
  • CHILDS
  • 8
Siletz Keys Sanitary District, Pos 3
  • PHILLIPSON
  • 9
Devils Lake Water Improvement District, Pos 4
  • McKENZIE
  • 774
Devils Lake Water Improvement District, Pos 5
  • LANDHUIS
  • 740